Podatki są jednym z nieodłącznych obowiązków każdego obywatela posiadający określony stały dochód. Podatki są równe dla każdego człowieka (w określonych kategoriach) i każdy ma jednakowy obowiązek je płacić. Nie jest to nic nowego i chyba nikt nie wyobraża sobie świata, w którym obowiązek ten nie musiałby być przestrzegany. Nawet, jeżeli niektórzy wysnuwają postulaty ich radykalnego obniżenia, nikt nie mówi o całkowitym ich zniesieniu. Podatki są bowiem sposobem na to by państwo w ogóle mogło istnieć. Nie ma innej możliwości, by państwo pozyskiwało stale środki na taką skalę. Jako, że jest to w jego interesie, bardzo dobrze dba też o to, by podatki ściągać. Jeżeli ktoś zastanawiałby się dlaczego powinien płacić podatki, wcale nie musi więc sięgać po uzasadnienia etyczne, bowiem praktyka bardzo jasno pokazuje, że obowiązek ten jest bardzo prosty do wyegzekwowania.
Obowiązek płacenia podatków
Obowiązek płacenia podatków swoje uzasadnienie ma w głównej mierze w obowiązku wszystkich ludzi do utrzymywania swojego państwa. Każdy obywatel odnosi jakieś korzyści z jego działalności, przez co zobowiązany jest do stałego tworzenia możliwości korzystania z tego faktu. Gdyby nie płacenie podatków, nie działałaby służba zdrowia czy służby takie jak policja. Każdy więc powinien płacić to, do czego jest zobligowany, by państwo mogło działać swobodnie.
Uzasadnieniem bardziej praktycznym jest fakt, że niepłacenie podatków stanowi przestępstwo. Przestępstwa skarbowe cieszą się bardzo dobrą wykrywalnością, dlatego praktycznie każdy przestępca podatkowy może mieć pewność, że zostanie wykryty. Kary związane z takimi przestępstwami potrafią być bardzo surowe. Im później kara zostanie nałożona, tym więcej odsetek trzeba będzie zapłacić. Generalnie można powiedzieć, że unikanie płacenia podatków nie opłaca się nikomu. Podobnie nie opłaca się częściowe ich niepłacenie- odpowiednie organy analizują wszystko i nie odpuszczają danej osobie z uwagi na to, że wywiązał się z części obowiązków. To powinno stanowić motywację dla każdego.