O czym pamiętać podczas prowadzenia firmy

Założenie firmy stało się w ostatnich latach dużo łatwiejsze, niż jeszcze do niedawna. Nic dziwnego więc, że coraz więcej osób decyduje się na taki krok. To zazwyczaj dobra decyzja, która może zaprowadzić do uzyskania niezależności finansowej od obecnego pracodawcy, lub nawet zwolnienia się z pracy na etacie bez obaw o swój los. Otwierając jednak działalność, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Rzeczy, o których musi pamiętać przedsiębiorca

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie biuro rachunkowe Poznań, które pomoże nam zarówno na początku działalności, jak i w jej dalszych etapach. Trzeba zadbać, żeby nasza obsługa księgowa Poznań znała się na rzeczy i dopilnowała ważnych kwestii. Przede wszystkim są to rzeczy związane z podatkiem VAT. Od początku obecnego roku wszystkie firmy mają obowiązek raportowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Trzeba upewnić się, że nasze biuro rachunkowe w Poznaniu piątkowo jest przystosowane do raportowania JPK do danego Urzędu Skarbowego. W tym celu musi być ono wyposażone w program, który umożliwia składanie raportów.

Ponadto, musimy pamiętać, by regularnie opłacać podatek dochodowy na co mamy czas do 15 dnia każdego miesiąca, oraz podatek VAT do 20 dnia miesiąca. Jeżeli zatrudniamy zagranicznych pracowników, musimy też opłacać tak zwany podatek u źródła.

Prowadząc firmę, należy też zadbać o wszystkie inne formalności. Jeżeli na przykład prowadzimy firmę gastronomiczną, należy załatwić wszystkie sprawy z Sanepidem. Jest to niezwykle ważne, ponieważ Sanepid często bywa bardzo rygorystyczny, a w razie ewentualnej kontroli może spotkać nas bardzo wysoka kara, nawet do pięciu tysięcy złotych.

Trzeba też dopilnować, by regularnie opłacać składki ZUS. Należy to robić zawsze do 10. dnia miesiąca, ponieważ za ewentualne opóźnienia może spotkać nas kara. Są też jednak ułatwienia – od tego roku kalendarzowego, wszystkie nowe firmy mogą skorzystać ze zwolnienia z ZUS aż przez 6 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to tylko firm, których właściciele nie prowadzili żadnej innej działalności przez ostatnie 5 lat. Od przyszłego roku firmy będą miały też możliwość wyboru wysokości składek, które od tej pory będą uzależnione od wysokości przychodów w poprzednim roku kalendarzowym.

Obecnie wszystkie firmy, zarówno te osiągające milionowe przychody, jak i takie, które ledwo wiążą koniec z końcem, płacą jednakowe składki ZUS. Można więc stwierdzić, że uzależnienie wysokości składek od przychodu danej firmy jest rozwiązaniem bardziej sprawiedliwym, niż było to do tej pory.

Podsumowując, gdy zakładamy firmę musimy zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. Przede wszystkim wybrać właściwe biuro rachunkowe, którego pracownicy będą stale monitorować nasze poczynania i korygować ewentualne błędy. Lepiej gdy zrobi to księgowa, niż Urząd Skarbowy który może przy okazji wymierzyć nam solidną karę. Jeśli jednak będziemy uczciwie prowadzić firmę i dopilnujemy wszystkich formalności z nią związanych, mamy szansę osiągnąć sukces i zbudować niezależność finansową. Wystarczy tylko odpowiednio się zareklamować i dotrzeć do potencjalnych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × cztery =